Pompa ciepła – jak działa? Poznaj zasadę działania tego urządzenia!
Z roku na rok rośnie zainteresowanie innowacyjnymi technologiami. Głównym powodem są wyższe ceny standardowych paliw używanych do instalacji grzewczych. Rosnącą popularnością cieszy się pompa ciepła. Poznaj zasadę działania pompy ciepła i zalety tego urządzenia.
Zasada działania pompy ciepła
Pompy ciepła reprezentują grupę urządzeń grzewczych. Zasada działania pompy ciepła opiera się na energii czerpanej z zewnątrz. Inaczej mówiąc, urządzenie kumuluje energię z dolnego źródła energii. Następnie urządzenie pobraną energię grzewczą przekazuje za pomocą czynnika do instalacji grzewczych zamontowanych wewnątrz nieruchomości.
Należy jednak zwrócić uwagę, że zasada działania pompy ciepła tak naprawdę zależy od tego, z jakiego źródła czerpie energię. Na rynku wykorzystuje się nie tylko pompy powietrzne, lecz również wodne. Wspomniany typ pobiera energię z wód gruntowych.
Pompa ciepła – w jakich budynkach się sprawdzi najlepiej?
Prosta zasada działania pompy ciepła oraz niskie koszty utrzymania takiego urządzenia sprawiają, że pompę mogą z powodzeniem zamontować właściciele nowych domów i właściciele nieruchomości, które nadają się do modernizacji. Warto również wziąć pod uwagę możliwości pomp ciepła, a mianowicie to, że mogą pracować samodzielnie lub stanowić element współpracy z innymi urządzeniami.
Jakie korzyści płyną z wykorzystania pomp ciepła?
Od kilku lat coraz więcej inwestorów budowlanych zarówno prywatnych, jak i podmiotów decyduje się na montaż pompy ciepła. Przekonuje do tej decyzji nie tylko sama zasada działania pompy ciepła, lecz zalety. O jakie zalety konkretnie chodzi? Pompy ciepła wyróżniają się szerokim zastosowaniem, ponieważ mogą wchodzić w skład zarówno instalacji grzewczej, jak i chłodniczej. Urządzenia reprezentujące technologię OZE cechują się również niskimi kosztami eksploatacyjnymi, które biorą się z powodu tego, że nie trzeba kupować materiałów grzewczych.
Oprócz tego pompy mają niezwykle ekologiczny charakter, który obecnie w branży budowlanej jest bardzo pożądany. Pompy ciepła gwarantują również niezależność energetyczną, ponieważ właściciele nie muszą się przejmować rosnącymi cenami gazu czy innych paliw.