Odkamienianie instalacji CO – dlaczego nie wolno o nim zapominać?

14 grudnia 2022 0 Comments

Praktycznie każda instalacja centralnego ogrzewania wymaga od nas prawidłowego dbania o jej stan. Dotyczy to nawet najnowocześniejszych, inteligentnych urządzeń, wykorzystywanych wewnątrz obiektów Smart Building. Powodem jest tu przede wszystkim kamień, gromadzący się wskutek procesów fizykochemicznych, zachodzących w trakcie ogrzewania. Trwałe osady mineralne, bo to o nich mowa, przyczyniają się z kolei do pogorszonej efektywności pracy urządzeń grzewczych, a nierzadko nawet do uszkodzeń elementów instalacji. Z tego też powodu, nie powinniśmy bagatelizować regularnego odkamieniania instalacji CO. W niniejszym artykule opowiemy o najistotniejszych kwestiach, związanych z tą procedurą.

Dlaczego kamień osadza się w rurach?

Obecność kamienia w instalacji grzewczej jest zależna przede wszystkim od współczynnika twardości wody, na którą bezpośredni wpływ ma przede wszystkim obecność magnezu oraz jonów wapnia. Zarówno wapno, jak i magnezyty reagują z kolei na dwutlenek węgla w wodzie, przekształcając się w rozpuszczalne wodorowęglany wapnia i magnezu. To właśnie one odpowiadają za przemijającą twardość wody. Oczywiście, istnieje tu również twardość stała. Jest ona wywoływana przez chlorki wapnia i magnezu, a także siarczany. Im większy współczynnik twardości wody, tym istotniejsze staje się przeprowadzenie odkamieniania instalacji CO. Nadmiar osadu może bowiem zakłócić temperaturę ogrzewania, zwiększyć prawdopodobieństwo korozji, doprowadzić do spadku ciśnienia, a nawet sprzyjać uszkodzeniom mechanicznym instalacji.

Jak przebiega odkamienianie rur?

Konwencjonalną metodą odkamieniania instalacji CO jest kruszenie mechaniczne. Specjaliści coraz rzadziej przeprowadzają jednak tego typu procedury, ze względu na ich inwazyjność oraz konieczność rozmontowania elementów instalacji. Alternatywą jest tu wytrawianie osadów za pomocą specjalnie opracowanych, kwasowych roztworów. Należy jednak pamiętać o upewnieniu się, że oczyszczane elementy są odporne na działanie chemikaliów. Nie zapominajmy również, że odkamieniana instalacja musi na pewien czas zostać wyłączona z użytku. Istnieją też inne metody usuwania kamienia, niewymagające odłączania instalacji. Należy mieć tu jednak na uwadze, że sam proces odkamieniania trwa w ich przypadku znacznie dłużej, czasem nawet kilkanaście tygodni.