Sprężarki śrubowe źródłem zasilania i ciepła
Powszechnie znane zastosowania sprężarek powietrza wcale nie są jedynymi. Oczywiście nie ma wątpliwości, że głównym zadaniem tego rodzaju urządzeń jest przeprowadzanie procesu sprężania powietrza, ale na przykład śrubowe modele przy okazji wytwarzają dużo ciepła. Dzięki temu energia może być wykorzystywana do ogrzania wody lub powietrza w halach przemysłowych. Z całą pewnością warto wziąć pod uwagę taką możliwość, która ma znaczenie z powodów ekonomicznych i ze względu na łatwość skorzystania z niej. Dlatego w wielu dużych przedsiębiorstwach podstawą wyposażenia staje się kompresor śrubowy. Budowa tego typu urządzenia nie jest skomplikowana. Za sprężanie powietrza odpowiadają obracające się wirniki, które mają kształt śrub. Można osiągnąć wysokie ciśnienie, a wydajność sprzętu uzależniona jest od określonych wymagań.
Łatwa obsługa i instalacja
Oferowane na rynku sprężarki śrubowe dysponują wieloma zaletami. Przede wszystkim są wytrzymałe, dlatego doskonale sprawdzają się w przypadku branż, gdzie panują trudne warunki produkcji. Dzięki temu, że budowa kompresora śrubowego umożliwia wytwarzanie strumienia powietrza o określonym ciśnieniu, a urządzenia (https://www.powietrze.com.pl/produkty/sprezarki-srubowe) dostępne są w rozmaitych rozmiarach, także kompaktowych, zakres zastosowania jest bardzo szeroki. Można je znaleźć w zakładach farmaceutycznych, elektronicznych, spożywczych, petrochemicznych czy w budownictwie.
Jak działa sprężarka śrubowa?
Warto powtórzyć, że sposób funkcjonowania sprężarki śrubowej nie jest skomplikowany. Powietrze dostaje się między dwa wirniki w kształcie śrub, które się obracają. W tej przestrzeni dochodzi do sprężenia powietrza, które uzyskuje określone ciśnienie. Prostota działania sprawia, że kompresory stosowane są w wielu gałęziach przemysłu, a ich obsługa i serwisowanie nie stanowią problemu. Oczywiście ważne są określone parametry, jakimi dysponuje sprężarka. Wydajność bez wątpienia ma duże znaczenie ze względu na przeznaczenie. Liczą się także wytwarzane ciśnienie powietrza czy rozmiary.
Ważne chłodzenie, ale nie zawsze olejem
Kompresory tego rodzaju dzielą się na olejowe i bezolejowe. Te pierwsze chłodzone są olejem, a drugie – wodą. W przypadku olejowych modeli warto podkreślić, że są one przystosowane do ciągłej pracy, nawet całodobowej. Warto jednak pamiętać o cząstkach zanieczyszczeń, jakie generuje tego rodzaju sprężarka śrubowa. Olej w powietrzu nie w każdej gałęzi przemysłu jest akceptowalny, aczkolwiek dostępne są profesjonalne filtry, które pozwalają na pozbycie się zanieczyszczeń, ale też zapachów.